Recent News
Jak walczyć z lękiem?

Lęk może powodować wiele objawów fizycznych, takich jak pocenie się rąk, drżenie nóg i szybkie bicie serca. Istnieje jednak kilka sposobów na złagodzenie tych objawów.

Umiarkowany poziom lęku jest częścią ludzkiego instynktu przetrwania. Kiedy ktoś ma kontakt z postrzeganym zagrożeniem, jego ciało wyzwala reakcję, która pomaga mu się skupić i pobudza go do działania.

Jednak niektórzy ludzie zmagają się z ciągłym lub przytłaczającym niepokojem podczas codziennego życia, gdy nie ma zagrożenia. Mogą czuć się zdenerwowani, martwić się o codzienne wydarzenia i doświadczać fizycznych objawów lęku, które sprawiają, że życie staje się wyzwaniem.

Ten artykuł bada lęk i jak wpływa on na ciało. Przygląda się fizycznym objawom lęku i dlaczego one występują. Omówiono również niektóre potencjalne sposoby leczenia oraz to, kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty.

Lęk jest wspólnym składnikiem kilku różnych zaburzeń lękowych, w tym:

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD): OCD charakteryzuje się powtarzającymi się irracjonalnymi myślami, które powodują, że osoba wielokrotnie wykonuje określone zachowania w określony sposób.

Zaburzenie paniczne: Ktoś może doświadczyć przypadkowych, nawracających ataków paniki, które polegają na nagłym okresie intensywnego niepokoju i strachu.

Zespół stresu pourazowego (PTSD): U osób, które doświadczyły traumatycznego wydarzenia, może wystąpić PTSD. PTSD objawia się jako flashbacki, koszmary, niekontrolowane myśli i silny niepokój.

Zaburzenia lękowe związane z chorobą: Dawniej znany jako hipochondria, osoba może mieć chorobę zaburzenia lękowe, gdy są one nadmiernie zaniepokojony o swoje zdrowie i wyobrazić sobie, że mają dolegliwości fizyczne.

Fobia: Osoby cierpiące na fobie doświadczają wysokiego poziomu strachu w związku z określoną sytuacją, czynnością, przedmiotem lub wydarzeniem.

Zaburzenie lęku społecznego: Zaburzenie to dotyka ludzi w i przed sytuacjami społecznymi i interakcjami z innymi. Może powodować przytłaczający strach.

Zaburzenie lękowe separacji: Jeśli ktoś obawia się być z dala od konkretnej osoby lub miejsca, może mieć zaburzenie lęku separacyjnego. Jest to powszechne wśród małych dzieci, ale dotyka również dorosłych.

Jak lęk wpływa na ciało?

Chociaż zaburzenia lękowe zaliczane są do zaburzeń psychicznych, mogą one również powodować reakcje fizyczne.

Oprócz niepokoju, strachu i zmartwień, osoba może mieć fizyczne objawy lęku, w tym:

suchość w ustach

zawroty głowy lub uczucie omdlenia

uderzenia gorąca lub dreszcze

niepokój

skrócenie oddechu

pocenie się

mrowienie lub drętwienie

zwiększone tętno

drżenie

mdłości

objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, biegunki lub niestrawność

zmiany w apetycie.

Ataki paniki mogą wystąpić nagle. Jeśli osoba doświadcza ataku paniki, może czuć, że jest w skrajnym niebezpieczeństwie lub traci kontrolę.

Ludzie mogą mieć silne reakcje fizyczne podczas ataku paniki, a nawet mogą czuć się tak, jakby mieli atak serca.

Niektóre objawy ataku paniki mogą obejmować:

ból w klatce piersiowej

dreszcze

trudności w oddychaniu

problemy z przełykaniem lub uczucie dławienia się

nadmierne pocenie się

przyspieszone bicie serca

uczucie omdlenia i mdłości

uczucie, że śmierć jest nieuchronna

uderzenia gorąca

hiperwentylacja

drętwienie lub mrowienie w palcach, rękach lub stopach

drżenie

ból brzucha

uczucie zimna w dłoniach i stopach

uczucie oderwania od ciała

zawroty głowy lub światłowstręt

niewyraźne widzenie

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *