Recent News
Jak właściwie się uczyć?

Czy zadałeś sobie pytanie, jak najlepiej się uczysz? W jakim formacie lub medium rozumiesz informacje szybciej, łatwiej, a co najważniejsze, zachowujesz je w całości? Możesz być studentem, profesjonalistą, przedsiębiorcą, osobą pracującą w domu, mamą, emerytem pełnym mądrości… Wszyscy musimy się ciągle uczyć i doskonalić, aby móc robić postępy, osiągać wyznaczone cele i odnosić sukcesy. Czy to z Tobą rezonuje? Jeśli tak, to przeczytaj mój wpis na blogu o stylach uczenia się.

Wiedza to rzeczywiście prawdziwa siła. Wykorzystaj to, co wiesz, stosując ją, aby podjąć skalkulowane ryzyko w postaci świadomych decyzji. Ci, którzy nie mają dostępu do wystarczającej ilości informacji, mogą być czasami wykorzystywani przez ludzi o złych intencjach i bez skrupułów. Tak więc, wykorzystuj swoją wiedzę w praktyce we wszystkich sferach życia, na lepsze. Innymi słowy, podejmuj działania w oparciu o to, czego się nauczysz.

Niektóre modele uczenia się

Krótki przegląd niektórych modeli stylów uczenia się (jak w artykule z Wikipedii, na który się powołuję):

Model Davida Kolba opiera się na uczeniu się przez doświadczenie.

Model Petera Honeya i Alana Mumforda przedstawia cztery style uczenia się jako aktywista, refleksjonista, teoretyk i pragmatyk.

Walter Burke Barbe i współpracownicy zaproponowali trzy modalności uczenia się, a mianowicie modalności wizualizacyjne, słuchowe i kinestetyczne (znane jako skrót VAK).

Model VAK/VARK Neila Fleminga przedstawia cztery modalności sensoryczne. Są to: uczenie się wzrokowe, słuchowe, fizyczne i społeczne.

Model Anthony’ego Gregorca (autorstwa Anthony’ego Gregorca i Kathleen Butler) pokazuje różne style uczenia się. Jednostki nabywają i przetwarzają informacje w różny sposób, ponieważ „Istnieją cztery kombinacje cech percepcyjnych i zdolności porządkowania oparte na dominacji: konkretna sekwencyjna, abstrakcyjna przypadkowa, abstrakcyjna sekwencyjna i konkretna przypadkowa”.

Podejścia poznawcze Anthony Grasha i Sheryl Riechmann. Ich style uczenia się to unikanie, uczestniczenie, współzawodnictwo, współpraca, zależność i niezależność.

Model NASSP jest jednym przez Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół Średnich (NASSP).

Możesz dowiedzieć się więcej szczegółów czytając ten artykuł z Wikipedii na temat stylów uczenia się.

Krytyka modeli uczenia się

Choć wiele modeli wspiera style uczenia się, to z drugiej strony pojawiają się również głosy krytyczne wobec nich. Na ile są one skuteczne? Czy można na nich polegać? I tak dalej.

Moje ulubione sposoby uczenia się

Jeśli chodzi o mnie, to mam mieszankę różnych sposobów. Jestem bardzo wdzięczny, że studiowałem głównie online dla mojego stopnia uniwersyteckiego (poprzez blended learning)! Mimo że miałem tradycyjną szkołę w klasie podczas moich wczesnych lat, wybrałem studiowanie w niepełnym wymiarze godzin (podczas gdy miałem pełnoetatową pracę korporacyjną) dla mojego stopnia biznesowego z brytyjskiego uniwersytetu.

Teraz, kiedy pracuję w domu, jako mój własny szef, kontynuuję naukę umiejętności, aby rozwijać swoje firmy, a także mój blog. Regularnie biorę kursy wideo online, czytam artykuły, książki, ebooki, a czasem słucham podcastów. Przed zdystansowaniem społecznym COVID-19 (w momencie pisania tego artykułu na blogu), czasami uczestniczyłam w fizycznych wydarzeniach, odbywających się w lokalach.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *